Erken Yükleme İmplant


Implant veya implantların yerleştirildiği seansta ölçü alınması ve tek aşamada geçici veya kalıcı bir implant üstü protezin yapılmasıdır. Bazı implant markaları doğrudan yükleme için çeşitli sistemler geliştirmişlerdir. Bilinen en güvenilir implant uygulaması standart(iki aşamalı) implant uygulaması olsa da yeni gelişmelerle beraber tek aşamalı doğrudan yüklemeli implant uygulamasında da oldukça sağlıklı ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Erken Yükleme İmplant Alanları
Erken yükleme ve tek aşamada protez yapılabilmesi için, yeterli ve kaliteli kemik ve implantın çene kemiğine oldukça sıkı yerleşmesi (primer stabilizasyon) şarttır. Tamamen dişsiz alt veya üst çenelerde birden çok implant yapılıp bu implantların üstüne geçici protez uygulaması ile erken yükleme yapılabilir. Dişsiz alt çenelerde 2 adet implant uygulanıp aynı seansta bu implantlar çeşitli tutucu parçalarla hareketli proteze bağlanıp erken yükleme yapılabilir. Tek diş eksikliklerinde veya bölgesel diş eksikliklerinde yeterli ve kaliteli kemik söz konusuysa erken yükleme yapılabilir. Özellikle ön diş eksikliklerinde implant uygulandığında estetik amaçlı implant üstü protez anında yapılabilir.

Erken Yükleme İmplant Uygulama
Açık veya kapalı cerrahi yöntemiyle implant yerleştirrbiliyoruz.
Cerrahi uygulamada amaç implantın stabilitesinin yeterli düzeyde olmasıdır.
Yeterli stabilite sağlandıktan sonra aynı seansta ölçü alınıp en geç 24 saat içinde implant üstü protezi yapmış oluyoruz.
Geçici protez implant üstüne vidalanarak veya simante edilerek tedavi bitiriliyor.

Avantajlar
En büyük avantajı, dişsiz olan bölge geçici bir protezle anında tamamlanmış olur.
Aylarca hareketli protez kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırır.
Geçici protezler implanta bağlandığı için sabittir. Hareketli protezlerin dezavantajları dolayısıyla ortadan kalkar.
Estetik sorun, geçici sabit protezle anında düzelmiş olur. Bu sayede kişiyi psikolojik olarak rahatlatır.
Erken yüklemede dişeti formu korunur bu nedenle iki aşamalı cerrahiye göre daha estetik sonuçlar elde edilir.
Erken yüklemede osseointegrasyon dediğimiz implantın kemikle bütünleşme süresi kısalır.

Dezavantajlar
İki aşamalı implant uygulamasına göre enfeksiyon riski daha yüksektir.
En küçük enfeksiyon implant kaybıyla sonuçlanır.
Her durumda uygulanamaz.
Uygulama prosedürü ve kriterlerine birebir uyulmazsa iki aşamalı cerrahiye göre olan avantajlarının tamamı dez avantaja dönüşür.

Erken Yükleme implant Başarı Ffaktörleri
Yeterli primer stabilizasyonun sağlanamadığı durumlarda uygulanmamalıdır. Deneyimli ve prosedüre çok hakim olan bir cerrahi hekim tarafından yapılması tercih edilmelidir. Standart ağız bakımı yeterli değildir, ilk üç ay ekstra agız hijyeni gereklidir. En az iki ay boyunca kişinin sert gıdalarla beslenmesi yasaktır. Zorunlu haller dışında erken yüklemede implanta çok kuvvet gelmesin diye geçici protezi biraz kısa tutarak çiğneme fonksiyonu tam oluşturulmaz. Kemik kalitesinin düştüğü üst çenede büyük azı dişler bölgesinde erken yüklemeden kaçınılmalıdır.

Hastaya cerrahi implant uygulaması yapılmadan önce dental tomografik görüntüsü ve ağız içi ölçüsünden yararlanarak cerrahi klavuz hazırlananabilir. Bu klavuza göre kapalı cerrahi yöntemle yerleştirilen implantların üzerine daha önceden bilgisayarlı cad-cam sisteminden yararlanarak hazırlanmış geçici protez anında yerleştirilip tek seansta işlem proteziyle beraber bitirilebilir.