Kanal Tedavi Sonrası


Geçici dolgu yapılmış ve ağrınız bütünüyle geçmişse asla tedaviyi aksatmayınız. Ağrısı geçtiği için tedavisi yarım bırakılmış birçok diş hastanın ihmali nedeniyle birkaç ay sonra çekilmek zorunda kalınmaktadır. Ağrının geçmiş olması hiç bir zaman tedavinin tamamlandığını göstermez. Kanal tedavisi tamamlansa bile üzerine kalıcı dolgu yapılmayan bir dişin bir kaç ay sonra çok daha büyük bir sorun yaşatabileceğini ve kaybedilebileceğini unutmayınız.

Yaşanabilecek Sorunlar

Tedavi sonrası ağrı ve şişlik:
Tedavi sonrası bir haftalık dönemde ağrı kesici (analjezik) ve antienflamatuar (ödem çözücü) özelliği olan bir ilaç kullanmanız sizi rahatlatacak ve sorunun daha çabuk ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Baş ağrısı için daha önceden kullanmış olduğunuz birçok ilaç bu bahsettiğimiz duruma girer. Örnek olarak Majezik, Apranax, Aprol, Cataflam, Dolorex, Surgam, Artril vb. Hangi ilacı alacak olursanız olun kullanım şekli, yan etkileri, uygunluğu ile ilgili olarak hekiminize danışmanız ve onay almanız gerekmektedir. Örneğin ağrı kesici özelliği olan fakat antienflamatuar etkisi olmayan Parol (parasetamol), Minoset vb. ağrı kesici grubu bu durumlarda daha az etkilidir.

Ağrının geçmemesi ve şişlik:
Bazı durumlarda kanal tedavisine başlanan dişinizin kök ucunda iltihabi kitleler olabilir. Bu iltihabi kitle orada kronik şekilde duruyor ve size hiçbir rahatsızlık vermiyor olabilir. Fakat kanal tedavisine başlayıp oraya çeşitli antiseptik maddeler uygulandığında orada kronik şekilde duran (uyuyan) iltihap kitlesi akutlaştırılmış yani uyandırılmış olabilir. Bu tarz durumlarda yüzünüzde veya dişin olduğu bölgede şişlik, ağrıgibi durumlar oluşur. Hekiminizin tavsiye ettiği ilaçları kullanılarak ağrı geçmiyorsa hekiminize başvurmalısınız.

Ağrı ve yaygın şişlikle beraber ateş ve halsizlik görülmesi:
Eğer bahsettiğimiz şişlik çok geniş bölgeye yayılıyor ve aynı zamanda ateş, halsizlik gibi durumlar görülüyorsa kliniği ya da doğrudan hekiminizi arayarak hekiminizin yönlendirmesini takip etmelisiniz. Böyle ilerlemiş durumlarda hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda antibiyotiğe başlamanız gerekecek ve aynı zamanda hekiminiz oradaki iltihabın dışarı çıkarılabilmesi için sizi sık sık pansumana çağıracaktır.