Sabit Protez Sonrası


Kalıcı Sabit Protez (Kaplama) Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Gerek doğal dişler üstüne gerekse implantların üstüne yapılıp yapıştırılan ya da vidalan protezler bu gruba girer.

Kalıcı yapıştırmadan sonra 1 saat katı şeyler yenmemeli ve çok soğuk-sıcak şeyler içilmemelidir. Eğer yapıştırma sırasında anestezi yapıldıysa uyuşukluk geçene kadar farkında olmadan dil, dudak, yanak gibi yumuşak dokuların ısırılıp zarar verilebileceği ihtimalinden dolayı yemek yenmemelidir. Yine yumuşak dokulara zarar verebilecek derecede aşırı soğuk-sıcak içeceklerden kaçınılmalıdır.

Sağlamlık:
Sabit protez doğal dişlerinizle yiyip içebileceğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Doğal dişlerinize de zarar verebilecek kuvvetlerden kaçınmalısınız. Yani fındık, fıstık kabuğu kırmak, şişe kapağı açmaya çalışmak, çeşitli metalleri eğip bükmeye çalışmak gibi sıra dışı küvetlerden kaçınmalısınız. Sabit protez hangi maddeden yapılmış olursa olsun bu gibi sıra dışı kuvvetler haricinde her şey rahatlıkla yenebilir.

Kırılması:
Bazı kazalar, yukarda bahsettiğimiz sıra dışı kuvvetler, bazı hastalarda gece diş sıkması gibi farklı alışkanlıklar olması ya da nadiren malzeme kaynaklı sorunlar oluşabilmektedir. Genelde protez bütünüyle kırılmamakta sadece protez alt yapısı (metal, zirkonyum vb.) ile porselen ayrılmaktadır. Yani sadece porselen kısmı atmaktadır. Çoğu zaman protez yerinden sökülerek sorun çözülebilmektedir, yerinden sökülemediği durumlarda yenisi yapılmaktadır. Böyle bir durum oluşursa kliniğimizi arayarak randevu alınız.

Çürürler mi?
Yaygın olarak düşülen bir hata protez yaptırdıktan sonra nasıl olsa çürümeyecekleri için diş bakımına ihtiyaç yoktur. Evet, sonuçta bunlar yapay maddeler oldukları için kendileri çürümez ama eğer diş- dişeti sınırındaki bakteriler iyi temizlenmezse kısa surede dişeti çekilmeleri meydana gelecek ve kaplamaların altındaki dişler açığa çıkacaktır ve iyi temizlenmeyen bu kısımlarda çürüme başlayacaktır. İmplantlarda ise çürüme olmamasına rağmen iyi bakılmadığı takdirde bu dişeti çekilmeleri neticesinde implantların ömrü kısalacaktır. Yani ağzınıza protez yapıldıysa bu protez uzun ömürlü olmasını sağlayacak en önemli etken ağız hijyenidir. Ağız bakımı bölümünde anlattığımız bütün fırçalama aşamalarını ve ağız suyu ile gargarayı aksatmayınız. Diş ipi ya da ara yüz fırçası kullanmak zor geliyorsa mutlaka ağız duşu kullanınız. Ağız bakımı bölümünü bastan sona dikkatlice okuyup uygulamanız proteziniz ömrüne ömür katacaktır. Özellikle implant üstü protez yaptığımız hastalarımıza ağız duşu(oxyjet) kullanmalarını mutlaka tavsiye etmekteyiz.

Protezin yerinden çıkması:

Günümüzde protezleri yapıştıran teknoloji çok gelişmiştir ve bazı yapışkanlar ile yapıştırıldıklarında çıkarılması mümkün değildir. Yani ancak protez ortadan ikiye kesilerek ya da doğal diş gibi ufaltılarak yerinden çıkarılabilmektedir. Gerektiğinde protezin yerinden sökülebilmesi için bu çok güçlü yapışkanlar her durumda tercih edilmemektedir. Normal yapıştırıcılar da çoğu durumda sorunsuzca uzun yıllar protezin ağızda kalmasını sağlamaktadır. Eğer yerinden çıkma ya da oynama hissederseniz vakit geçirmeden randevu alarak kliniğimize geliniz. Aksi takdirde yapışkanın gevşediği dişinizde çürüme meydana gelecektir. Eğer implant üstündeki protezin yapışkanı çıktıysa dişetinde sorun oluşacak ve implanta zarar verecektir.